Our Staff

Area Query Contact Supervisor
Administration Boarding School Accounts Mr P Dait Mr D Currie
Day School Accounts Ms N McGregor Ms S Pritchard
Enrolments Ms L Waltho Ms A Young
Maintenance Mr P Dait Mr D Currie
Co-Curricular Programs Archives Ms J Leglise Ms S Pritchard
Debating / Public Speaking Ms M Sproule Mr J Dillon
Environment Committee Dr R Morante Ms A Young
Events Management Team Mr R Craig Ms W Wuhrer
Instrumental Program Mr G Armitage Ms W Wuhrer
Sport Carnivals Mr B Wilson Mr J Dillon
Music Ms W Wuhrer Ms W Wuhrer
Variation of Routine Ms A Young Mr D Currie
School Sport / Knockout Mr A Wilson Mr B Wilson
Competitions Mathematics Competitions Mr G Huxley Ms P Biczo
Mock Mediation Mr R Mackinder Ms M Pham
Mock Trial Mr S Cavallaro Ms M Pham
Science Competitions Mr N Mahfouz Dr R Morante
TAS Competitions Mr D Payne Mr S Cavallaro
Student Leadership EPIC Ms W Wuhrer Ms W Wuhrer
Interact Mr R Mackinder Mr D Currie
Prefects Ms A Young Ms A Young
SRC Mr S Seblani Mr J Dillon
Student Union Ms A Young Mr D Currie
Student Welfare and Support Anti-Racism Contact Officer Ms A Young Ms A Young
Assessment Mr J Dillon Mr D Currie
Attendance Mr R Craig Ms A Young
Careers Ms T Ejsak Mr R Craig
Counsellor Ms K Langhorn
Mr J Lim
Ms S Ngo
Mr S Krishan
Gifted and Talented Ms S Davis Mr J Dillon
Library Ms M Myles Mr R Craig
School Awards Program Ms S Davis Mr J Dillon
Technology Mr R Craig Mr D Currie
Uniform Ms R Craig Ms A Young
WHS Ms A Young Mr D Currie

 

Executive Team

Position Contact   Position Contact
Principal Mr D Currie Head Teacher – Mathematics (rel) Ms P Biczo
Deputy Principal (Acting) Mr S Krishan Head Teacher – PDHPE Mr B Wilson
Deputy Principal (Acting) Mr J Dillon Head Teacher – Science Dr R Morante
Deputy Principal (Acting) Ms A Young Head Teacher – TAS Mr S Cavallaro
Head Teacher – Administration  Mr R Craig Head Teacher – Teaching & Learning (rel) Ms S Davis
Head Teacher – Agriculture Ms K Johnston Head Teacher – Welfare (rel) Mr D Geerling
Head Teacher – CAPA (rel) Ms W Wuhrer Head Teacher – Welfare Ms R West
Head Teacher – English (rel) Ms M Sproule Administration Manager Ms S Pritchard
Head Teacher – HSIE Ms M Pham Business Services Manager Mr P Dait

 

 

Senior Executive
Currie, Daryl Principal
Krishan, Sailash Acting Deputy Principal
Young, Ann Acting Deputy Principal
Dillon, John Acting Deputy Principal
Agriculture Faculty
Johnston, Karen Head Teacher – Agriculture
Blake, Erin
Dayaganon, Erika
Houweling, John
McAlpin, Greg
CAPA Faculty
Ross, Jo Head Teacher – CAPA
Armitage, Glenn Band Director
Connell, Melvy
Musico, Matthew
Craig, Robert  Head Teacher Administration
Wuhrer, Wendy  Relieving Head Teacher – CAPA
English Faculty
Sproule, Meredith Relieving Head Teacher – English
Young, Ann Acting Deputy Principal
Chapman, Lucy Year 11 Assistant Year Advisor
Elderton, Samantha
Webber, Jodie
Keegan, Robyn
Malak, Marwan
Skola, Lauren
HSIE Faculty
Pham, Maini Head Teacher – HSIE
West, Roxanne Head Teacher – Welfare
Cavallaro, Sam Relieving Head Teacher – TAS
Cheng, Wun-Ling Year 12 Assistant Year Advisor
Johnson, Elizabeth
Klappas, Elly
MacKinder, Ryan
Pittas, Paul Year 9 Year Advisor
Vercoe, Yelena
LOTE Faculty
Eun, Esther
Hewett, Mikala  Year 10 Year Advisor
Mathematics Faculty
Biczo, Patricia  Relieving Head Teacher – Math
Crancher, Deborah
Faulds, Steven
Gutesa, Sandra
Huxley, Graeme
Rawson, Grant
Sabah, Maryam  Year 7 Assistant Year Advisor
Shenouda, Basem
Tarannum, Tahmeena  Year 7 Assistant Year Advisor
Yuen, Lydia
PDHPE Faculty
Wilson, Brett Head Teacher – PDHPE
Barry, Michelle
Willoughby, Tyson
Seblani, Samir Year 8 Year Advisor
Wilson , Andrew Sport Coordinator
Boarding School Administration
Dait, Paul Business Services Manager
Doolan , Jeffrey Farm Manager
Day School Administration
Pritchard, Susan School Administration Manager
Cicutto, Janelle
Dorr, Kiri
Healey, Vicki
Hojjati, Anitha
Jessop , Jane
Leglise, Johanna
McGregor, Narelle
Shooter, Debbie
Smith, Sharon
Waltho, Linda
Learning Support
Cologon , Brenda Learning Support Officer & Year 8 Assistant Year Advisor
Tomlin, John Learning Support Teacher
Science Faculty
Davis, Sharon Head Teacher – Teaching & Learning (rel)
Geerling, Damien Head Teacher – Welfare (rel)
Morante, Richard Head Teacher – Science
Coombes, David Year 11 Year Advisor
Crichton, Elyse  Aboriginal Contact Officer
Garrick, Vanessa
Herbert, Laura
Mahfouz, Nashaat
Naray, Michael
Chandra Selween
To, Tsz Year 10 Assistant Year Advisor
Trotter, Timothy Year 12 Year Advisor
TAS Faculty
Krishan, Sailash Head Teacher – TAS
Haracic, Zijad
Macqueen, Kirstin
Payne, Darren
 
Translate »
Newsletter Powered By : XYZScripts.com